Liečba bolesti kolena

V ľudskom tele sa nachádza okolo tristo rôznych kĺbových spojení. Najbežnejšie sú tzv. synoviálne kĺby, ktoré sú voľne pohyblivé a prispôsobivé. K nim sa radí aj kolenný kĺb, radený do skupiny tzv. váhonosných kĺbov, ktorý patrí k najväčším a najsilnejším kĺbom ľudského tela.

Bolesť kolena môže mať niekoľko príčin – od zranenia v dôsledku pádu, úderu, poranenie kolenného kĺbu pri športe či inej fyzickej aktivite, nadmerné preťažovanie kĺbu pri fyzickej práci cez vrodené a vývojové chyby.

V rámci segmentu liečby veľkých kĺbov sa v EuroPainClinics zameriavame na liečbu bolesti kolenného kĺbu pri osteoartróze. Optimálny typ liečby z portfólia poskytovaných výkonov odporučí lekár-špecialista na základe klinického zhodnotenia štádia osteoartrózy v rámci liečebného plánu.

Liečba bolesti kolena

Osteoartróza je chronické ochorenie kĺbov, ktoré súvisí s postupným úbytkom kĺbovej chrupavky. Chrupavka pôsobí ako tlmiaci vankúš medzi kĺbovými plochami a jej úlohou je tlmiť nárazy a znižovať trenie medzi nimi. Pri úbytku chrupavky na seba kosti narážajú, trú o seba, vzniká opuch (kĺbový výpotok), vytvárajú sa kostné výrastky (osteofyty). Kolenný kĺb je zväčšený, opuchnutý, začervenalý a citlivý. Podráždenie okolitých mäkkých tkanív a nervových štruktúr vyvoláva bolesť.

Viete, že:

Výskyt osteoartrózy v západných krajinách je u 12% populácie nad 60 rokov.

Ako bolesti kolena predchádzať?

  • Úpravou životného štýlu
  • Znížením telesnej hmotnosti v prípade nadváhy
  • Prispôsobením pohybovej aktivity vlastným schopnostiam (cvičenie, plávanie, cyklistika, rotoped)
  • Vyhýbaním sa náročným športom so záťažou na kĺby (tvrdé doskoky, vysokohorská turistika, vzpieranie a pod.)

K voľbe vhodnej a účinnej liečby je nutné túto príčinu správne diagnostikovať. Mimo klinického a laboratórneho vyšetrenia je podstatné röntgenové vyšetrenie kolena, ktoré umožní zobraziť štádium ochorenia osteoartrózou a prípadné súvisiace patologické komplikácie.

Liečba bolesti v EuroPainClinics

Odošlite bezplatnú E-konzultáciu